Ilmus Küllo Arjaka ja Mart Juure kirjutatud Saku Õlletehase juubeliraamat

17. septembril esitleti Tallinnas Viru Keskuse Rahva Raamatus Küllo Arjaka ja Mart Juure koostatud Saku juubeliraamatut “Saku Õlletehas 195. Eesti õllekultuuri edendamine 1820-2015”, mis toob lugejateni vanima järjepidevalt Eestis tegutseva pruulikoja ajaloo läbi viie erineva Eesti rahva ja majanduse käiku mõjutanud ajastu. 

“Saku õlletehasel on tänaseks selja taga ligi kakssada aastat pruulimiskogemust ja põnevaid juhtumisi, mis jutustavad loo mõisa õlleköögi kujunemisest tänapäevaseks ja uuendusmeelseks joogitööstuseks,” lausus Saku Õlletehase juht Margus Kastein.

“Tehase esmamainimise 195. sünnipäeva puhul palusime ajaloolasel Küllo Arjakal võtta “Saku lugu” arhiivimaterjalide ja ka endiste ning praeguste töötajate mälestuste põhjal kokku.” 

Neljapäeval esitletud ligi 320-leheküljelisesse raamatusse on koondatud õllepruulimise ajalugu Sakus viies alamjaotuses – tsaari-Venemaa aeg ning I maailmasõda; iseseisva Eesti ajajärk kuni esimese nõukogude okupatsioonini; II maailmasõda; Nõukogude Eesti ajajärk; ning taasiseseisvunud Eesti aastad.

“Juubeliraamat kirjeldab läbi Saku Õlletehase loo ka Eesti majanduse ja tööstuse arengut, kuna Saku on läbi ajaloo olnud uuendusmeelne tööstusettevõte – olgu selleks tööstusliku pruulimisega alustamine ja raudtee kasutuselevõtt 19. sajandil ning töötajaskonna olmetingimustesse panustamine; esimeste läänelike reklaamikampaaniate kasutamine esimese iseseisvusperioodi ajal ja muidugi ka taasiseseisvunud Eestis esimesena tänapäevase õlletööstuse rajamine koos uuenduslike toodete ja pakendite turuletoomisega,” lausus Margus Kastein.

Raamatu koostamisel võttis ajaloolane Küllo Arjakas paljuski aluseks koduloo-uurija Heino Gustavsoni kogutud materjalid Saku Õlletehase ajaloost, samuti sisaldab teos hulgaliselt muid arhiiviandmeid ja väljavõtteid Eesti ajakirjandusest. Rohke pildimaterjaliga ülevaadet Saku Õlletehase ajaloost täiendavad vahetekstidena Mart Juure humoorikad vested igast raamatus käsitletud ajastust. 

Kõvakaanelisel raamatul “Saku Õlletehas 195. Eesti õllekultuuri edendamine 1820-2015” on 318 lehekülge. Teose väljaandja on Saku Õlletehase AS, kirjastas Menu Kirjastus. Juubeliraamat on müügil Rahva Raamatu ja Apollo raamatukauplustes.