Uudised | Pubid | Õlletootjad | Kampaania | Õlleilm
Saku Õlletehas tähistab juubeliaastat eripruuli ja ajalooraamatuga
Saku Õlletehas tähistab tänavu Eesti vanima järjepidevalt ühes asukohas tegutseva pruulikojana 195. sünnipäeva, juubeliaasta puhul tõi ettevõte müügile spetsiaalselt sünnipäevaks pruulitud esindusliku Saku Kuld Juubeli Eripruuli ning märtsis ilmub Küllo Arjakase ja Mart Juure sulest mahukas ajalooraamat õlletehase ajaloost.
Saku Õlletehase peaõllemeistri Tarmo Tappo sõnul sai Saku Kuld Juubeli Eripruuli arendustöö alguse eelmise aasta varakevadel. “Seadsime endale ambitsioonika ülesande - luua esindusõlle Saku Kuld kõrvale vääriline ja eristuv, pidulikum sõsar,” kirjeldab Tappo. “Nii ongi Juubeli Eripruul harjumuspärasest Saku Kullast täidlasema maitse ja külluslikuma humala aroomiga.”
Ainult käesoleval aastal müüdav 0,33l pudelisse villitud Juubeli Eripruul on tähistatud õlletehase 195. sünnipäeva markeeriva logoga, etiketi kujunduse värvivalikus annavad tooni mustale taustale paigutatud kuldne tekst. Saku Kuld Juubeli Eripruul on kauplustes müügil alates jaanuari lõpust.
Juubelimärgi etiketi ja korgiga tähistatakse tänavu ka ettevõtte põhitooted – Originaal, Kuld, Hele, Pilsner, Tume ja Porter ning ka Karl Friedrich.
Saku Õlletehase juhatuse esimehe Margus Kasteina sõnul on ettevõtte juubeliaasta üheks tähtsündmuseks kõrvuti piduliku eripruuliga ka märtsikuus ilmuv Saku Õlletehase ajalugu käsitlev raamat. Raamatu autoriteks on ajaloolane Küllo Arjakas ning kirjanik ja humorist Mart Juur.
“Küllo Arjakas on arhiivides leiduvatele materjalidele ning kodu-uurija ja ajaloolase Heino Gustavsoni isiklikule põhjalikule arhiivile tuginedes koostanud detailirohke ülevaate Saku Õlletehase kui Eesti vanima järjepidevalt ühes asukohas tegutsenud pruulikoja ajaloost 1820. aastast tänapäevani,” ütles Margus Kastein.
Raamat käsitleb ajalugu erinevate epohhidena – kõigepealt Tsaari-Venemaa, seejärel iseseisva Eesti Vabariigi aeg ning järjestikused okupatsiooniaastad Teise maailmasõja ajal. Omaette peatükid on pühendatud ka sõjajärgsetele aastakümnetele kuni Eesti taasiseseisvumiseni ning ka taastatud Eesti Vabariigi ajale.
Ajalookirjeldusi täiendavad vahetekstidena Mart Juure lühijutud Saku Õlletehase ja Eesti riigi möödanikust. “Näiteks saame rännata ajas hetke, mil krahv Karl Friedrich von Rehbinder tuli mõttele Sakus õlut pruulima hakata,” kirjeldas Kastein. “Kõrvuti pruulikoja ajalooga saame humoorikas võtmes tutvuda ka samasse perioodi jäänud Eesti riiki ja kogu maailma vapustanud sündmustega.”
Saku Õlletehase ajalooliselt dokumenteeritud sünnidaatum on 1820. aasta oktoobris, mil Saku mõisa toonane omanik krahv Karl Friedrich von Rehbinder asutas mõisa juurde õllekoja.
Foto: Kuvatõmmis Saku kodulehelt